[Artykuł sponsorowany]
Mówi się, że czytanie jest dobre na wszystko. Czytanie książek pobudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, uczy o świecie i innych kulturach lub konkretnych dziedzinach nauki. Jest ono nieodłącznym elementem naszego życia. Czytanie gazet i czasopism pozwala nam na zapoznanie się z aktualnymi wieściami ze świata bądź interesującymi nas tematami. Z różnymi tekstami pisanymi spotykamy się na co dzień – w domu, podczas spaceru, podróży, w pracy… słowem – wszędzie.
Nauka przez czytanie dla początkujących
Czytanie jest szczególnie ważne podczas nauki języków obcych. Jeżeli uczysz się języka angielskiego, warto sięgnąć po literaturę i prasę w języku angielskim. Może to wydawać się skokiem na głęboką wodę, ponieważ te najczęściej dostosowane są poziomem do ich odbiorców – czyli native speakerów; osób dla których angielski jest językiem ojczystym.
To poniekąd prawda – skokiem na głęboką wodę byłoby rozpoczęcie od poezji Williama Shakespeare’a czy Walta Whitmana – autorów wiekowych już, bogatych w archaizmy dzieł, które mało wspólnego mają z nowoczesnym językiem angielskim. Dlatego na początek lepiej pod lupę wziąć prostsze teksty. Prostsze, czyli nawet takie, które powstały specjalnie dla uczniów. Podręczniki dla klas pierwszych, repetytoria, czasopisma językowe na poziomie A1. lektury poziomowane, a nawet anglojęzyczne książki dla najmłodszych to świetny punkt startowy, niezależnie od wieku, w którym rozpoczynasz naukę języka.
Co dalej?
Kiedy zaczniesz czuć się komfortowo z czytaniem prostszych tekstów, będziesz mógł zająć się nieco trudniejszymi. Przeczytaj prosty kryminał, romans, książkę przygodową lub science fiction. Może być to książka dla młodzieży. Najlepiej, aby nie była zbyt długa ani zaawansowana językowo. Nie musi nawet być to dobra książka. Twoim głównym celem będzie poznanie wielu nowych słów w kontekście. To właśnie kontekst jest słowem kluczem przy nauce języka przez czytanie. Nie warto kuć słownika na pamięć – sięgnij po książkę, a będziesz w stanie samemu, właśnie przez kontekst, zrozumieć znaczenie poszczególnych słówek.
Z rozdziału na rozdział będziesz czuł się pewniej, a natłok nowych słów, zwrotów i wyrażeń z czasem przestanie być problemem. Poznasz nie tylko słówka, ale i konstrukcje gramatyczne i ich praktyczne zastosowanie. Zrozumiesz znaczenie idiomów, poznasz kontekst kulturowy, który często gubi się gdzieś w tłumaczeniu, oraz doświadczysz tekstów „w oryginale”.
Jako wprawiony czytelnik, będziesz też mógł bez problemu pozyskiwać informacje ze stron anglojęzycznych, a w razie potrzeby będziesz w stanie również samemu dołączać do międzynarodowych dyskusji, np. na forach czy czatach.
Powinieneś pamiętać jednak, że czytanie to tylko część nauki. Nauka języków składa się również z pisania, słuchania i mówienia. Czytanie naturalnie łączy się z pisaniem, lecz niekoniecznie ze słuchaniem i mówieniem. Możesz dopomóc sobie w tych dwóch aspektach poprzez, np. oglądanie seriali i filmów z napisami, przy jednoczesnym uważnym słuchaniu dialogów. Mówienie również można poćwiczyć czytając. W jaki sposób? Czytaj książkę, jednocześnie słuchając e-booka i staraj się powtarzać co trudniejsze słówka.
Czasopisma językowe
Jeżeli chciałbyś w łatwy sposób połączyć czytanie z mówieniem, pisaniem i słuchaniem, z pomocą przychodzą specjalistyczne magazyny językowe. Jednym z nich jest English Matters. Dwumiesięcznik ten ukazuje się od 2006 roku i jest świetnym wyborem dla uczących się angielskiego na różnych stopniach zaawansowania.
English Matters oferuje szeroką gamę artykułów, które przybliżą Ci słownictwo, gramatykę, fonetykę, a także kulturę i tradycje krajów anglojęzycznych. Wybrane teksty publikowane w magazynie odsłuchać można w formacie .mp3, dzięki czemu nauczysz się poprawnej wymowy. Do każdego artykułu dołączony jest słowniczek, w których tłumaczone są wyrazy oraz przedstawiany jest ich zapis fonetyczny. Ponadto, English Matters oferuje również mnogość wydań specjalnych (wydania tematyczne np. o czasach gramatycznych, wymowie, Stanach Zjednoczonych itp.).
A więc… warto
Jak widzisz, warto czytać po angielsku. To nie tylko jeden z najlepszych sposobów na naukę, ale również gwarantowana satysfakcja. Potrafiąc czytać w języku angielskim otwierasz sobie dostęp do milionów stron tekstu, które nie są dostępne w Twoim ojczystym języku. Warto więc już dziś sięgnąć po książkę, podręcznik lub magazyn napisane w języku angielskim.
English Matters to wydawany przez Colorful Media dwumiesięcznik językowy skierowany do wszystkich uczących się języka angielskiego. Jest jednym z najpopularniejszych magazynów językowych w Polsce. Każdy numer obfituje w artykuły o zróżnicowanej tematyce. English Matters angażuje czytelnika poprzez używanie nowoczesnego, codziennego słownictwa. Każde wydanie wzbogacone jest o worksheet dla nauczyciela oraz listę słówek wraz z tłumaczeniami.
Więcej informacji na: