Czy warto korzystać z korepetycji online?

Wynalezienie internetu zrewolucjonizowało dostęp do edukacji, zresztą jak wszystkie inne dziedziny życia. Również korepetycje można odbywać w zaciszu własnego domu lub w zasadzie gdziekolwiek, gdzie jest sieć. Jak każdy towar czy usługa, korepetycje online mają swoje wady i zalety, a decyzja o korzystaniu z nich powinna zależeć od wielu okoliczności.

Bogactwo form zdalnej edukacji — co wybrać?

Wachlarz możliwości zdobywania wiedzy za pośrednictwem internetu jest ogromy. W pierwszej chwili przychodzi na myśl spotkanie na żywo za pośrednictwem połączenia wideo, ale przecież na tym nie koniec. Można kontaktować się bez kamery — za pomocą komunikatorów lub nawet maila. Nie zapominajmy o szerokiej gamie nagranych filmów i kursów często komponowanych w większe cykle, opatrzonych ćwiczeniami i materiałami dydaktycznymi. 

Warto zwrócić uwagę, że nauka matematyki online, szczególnie wymagająca wspólnego rozwiązywania zadań, może wymagać dodatkowego sprzętu, jak tablet graficzny, lub znajomości narzędzi umożliwiających współpracę w czasie rzeczywistym. Z kolei korepetycje z języków, takich jak polski czy angielski, koncentrujące się na rozmowach, mogą świetnie sprawdzać się w trybie online nawet u młodszych uczniów.

Jak sobie w tym gąszczu możliwości poradzić? I czy w ogóle warto korzystać z korepetycji online? Analizujemy główne wady i zalety. 

Nieograniczony dostęp do zasobów i wygoda kontra zatarcie granicy między nauką a odpoczynkiem

Specjaliści z każdej możliwej dziedziny, z dowolnego miejsca na świecie dostępni za jednym kliknięciem myszki? Bez wychodzenia z domu, bez tracenia czasu i pieniędzy na dojazd, czasem nawet bez umawiania się, jeśli akurat korzystamy z nagranego wcześniej kursu. Potencjalnie totalna elastyczność, czy można to czymś przebić? 

Uczenie się online często odbywa się w tym samym miejscu, gdzie toczy się reszta życia: przy biurku lub stole w kuchni, na kanapie, w sypialni. Z czasem może zabraknąć przestrzeni wolnej od nauki, przeznaczonej do wypoczynku czy zabawy. Brak fizycznej zmiany otoczenia może prowadzić do osłabienia koncentracji i efektywności.

Rozwijanie samodzielności i zarządzania sobą w czasie kontra powierzchowne zaangażowanie

Przygotowanie się do zajęć, skonfigurowanie sprzętu i zorganizowanie materiałów do nauki to dobry trening samodzielności i zarządzania czasem. Jednak ta „samotność” w obliczu obowiązku nauki może sprzyjać powierzchownemu zaangażowaniu w zajęcia. Sprawdzanie telefonu, przeglądanie internetu, granie w gry, czyli zachowania niedopuszczalne podczas spotkania twarzą w twarz, nawet przy włączonej kamerze można łatwo ukryć.

Wirtualna nauka wydaje się być dobrym wyborem dla zdyscyplinowanych, o silnej wewnętrznej motywacji.

Rozwijanie umiejętności technologicznych kontra zależność od kaprysów technologii

Obsługa platform edukacyjnych, komunikatorów, czy tworzenie i edytowanie dokumentów w czasie rzeczywistym to kluczowe kompetencje cyfrowe. Nawet jeśli dla wielu z nas to sprawy oczywiste, praktyka czyni mistrza, a poznanie pięciu różnych komunikatorów sprawi, że szósty to będzie już łatwizna. 

Natomiast któż z nas nie zna tych problemów podczas onlinowych spotkań: nie mogę znaleźć linka do spotkania, nie działa mi kamera, dźwięk jest słabej jakości, zrywa połączenie, obraz się zawiesza… Technologia to świetne narzędzie, dopóki mamy dobry sprzęt i niezawodne źródło internetu.

Możliwość budowania globalnej sieci kontaktów kontra ograniczenie w rozwijaniu kompetencji społecznych

Edukacja w trybie online to nie tylko wiedza na bieżąco, ale również, najogólniej mówiąc, możliwość poznania ciekawych ludzi z bardzo różnych miejsc, krajów i środowisk. Dodatkowym bonusem może być kontakt z inną kulturą, szlifowanie języka, długofalowo być może nawet inicjowanie międzynarodowych projektów edukacyjnych czy zawodowych. Inaczej mówiąc, można czerpać korzyści z relacji na skalę globalną, a nie tylko w swoim mieście lub dzielnicy.

Z drugiej strony w stacjonarnej edukacji dużo łatwiej jest rozwijać kompetencje społeczne, takie jak negocjacje, rozwiązywanie konfliktów czy wspólne osiąganie celów. Kamery nie są w stanie tak dobrze przekazać niewerbalnej komunikacji, mowy ciała, drobnych gestów, itd. Trudniej też zauważyć, czy ktoś jest zmęczony, rozkojarzony. Porównanie-atutów-nauki-stacjonarnej-onlinePorównanie atutów nauki stacjonarnej i online.

Szklanka do połowy pełna — zdecydowanie!

Nie można zaprzeczyć, że korepetycje online to elastyczna forma nauki oferująca wygodny dostęp do globalnych zasobów i specjalistów. Owszem, wymagają dyscypliny i radzenia sobie z technologicznymi wyzwaniami, ale zapewniają możliwość rozwoju kompetencji cyfrowych i międzynarodowych kontaktów. 

Decyzja o ich wyborze powinna uwzględniać zarówno indywidualne potrzeby, jak i specyfikę nauczanego przedmiotu – to, co świetnie sprawdzi się w nauce języków, może wymagać większego wysiłku w przypadku przedmiotów ścisłych.
 

O autorze

WS
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Edukacja online to przyjemna podróż - rozmawiamy o korepetycjach online i nie tylko

Korepetycje online z roku na rok zyskują na popularności. Podjęliśmy ten temat w rozmowie z panią Haliną Ostańkowicz-Bazan, która uczy innych już od ponad 30 lat.

Jak prowadzić lekcje online. Przewodnik po narzędziach

Lekcje online szybko zyskują popularność. Nic dziwnego - pozwalają na łatwy kontakt i równie skuteczną naukę, co korepetycje stacjonarne. Online można uczyć każdego przedmiotu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po narzędziach, które pomogą w organizacji i prowadzeniu lekcji online.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024