Ciekawostki ze świata języków i kultury

Czy wiesz, że…?

Dzisiaj mamy parę ciekawostek dotyczących różnych języków obcych i krajów, z których pochodzą. O niektórych może słyszeliście, część może być dla Was nowa i nieco zaskakująca. Miłej zabawy!

pytania

1. Jakie jest najdłuższe słowo w języku angielskim?

To pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis – słowo zawiera aż 45 liter i w medycynie oznacza przewlekłą chorobę płuc.

2. Kto mówi językiem Silbo?

Języka tego używają mieszkańcy wyspy Gomera w obszarze Wysp Kanaryjskich. Język ten stanowią same gwizdy, a służy on do komunikacji na dużą odległość.

3. Tick, Trick i Track, z jakiej bajki to postacie?

Czy mała podpowiedź Kaczor Donald coś pomoże? Tick, Trick i Track to niemieckie odpowiedniki imion Dyzio, Hyzio i Zyzio.

4. Gdzie powstała cyrylica?

Jeżeli myślisz, że w Rosji to błąd. Cyrylica pochodzi z Bułgarii.

5. Jaki język kryje w sobie 3 języki?

To język jawajski. Posługuje się nim aż 85 milionów ludzi. Najdziwniejsze jest to, że w zależności od sytuacji musimy znać tak naprawdę 3 jego odmiany. W pracy, w urzędach używa się mowy kroma. W domu, z rodziną i znajomymi mówimy w ngoko. Spotykając nieznajomych na ulicy czy w sklepie korzystamy z wersji madya.

6. Ile jest języków na świecie?

Według szacunków około 7000 różnych języków. Czy dalej uważasz się za poliglotę, bo znasz 5 języków ;)?

7. Od czego pochodzi włoskie słowo „Ferrari”?

Myślicie, że ma coś wspólnego z koniem czy szybkością? Nic z tego. Ferrari to jedno z najpopularniejszych nazwisk we Włoszech (jak u nas Kowalski) i pochodzi od słowa „kowal”.

8. Ile różnych alfabetów jest na świecie?

Aktualnie jest to 46 różnych alfabetów, z czego 20 z nich jest powszechnie stosowanych. Do najczęściej używanych alfabetów należą łaciński, grecki, cyrylica, gruziński i koreański.

9. Jak Finowie nazywają Morze Bałtyckie?

W języku Finów jest to Morze Wschodnie. Trochę na przekór geografii, gdyż morze to leży na zachód od Finlandii ;) Podobna nazwa funkcjonuje w pozostałych językach germańskich, czyli niemieckim czy holenderskim oraz w językach skandynawskich.

10. Czy wiesz, co znaczy słowo „karaoke”?

Dosłownie oznacza „pustą orkiestrę”. Karaoke pochodzi z Japonii. Daisoki Inoue, japoński perkusista, w 1971 roku zbudował maszynę, która po wrzuceniu monety odtwarzała samą melodię.

11. W ilu językach wybrzmiewa hymn Szwajcarii?

We wszystkich 4 językach urzędowych. Hymn ma oddzielny tekst w języku niemieckim, francuskim, włoskim i romansz.

12. Jakiego języka używają najczęściej rodzimi Hindusi?

To język Hindi, którym posługuje się ponad 41% Hindusów. Mówią także w języku Bengali, Marathi, Telugu, Urdu i Tamil.

13. Którego kraju nazwa pochodzi od słowa „południe”?

Dokładnie chodzi o Australię. Po łacinie ‘Australis’ oznacza „południowy”.

14. Ile różnych znaków jest w języku chińskim?

Przyjmuje się, że jest to około 50 tysięcy różnych znaków. Życzymy powodzenia w nauce ;) Jednak do swobodnej czytania wystarczy znać około 2000 znaków. To już brzmi trochę lepiej.

15. Jaka litera jest najczęściej używana w języku angielskim?

To litera ‘E’. Najrzadziej zaś występującą literą jest ‘Q’.

16. Jaka jest najczęściej tłumaczona książka?

Oczywiście Biblia. W pełnym wydaniu została przetłumaczona już na 545 języków. Natomiast Nowy Testament doczekał się tłumaczenia aż na 2820 języków!

17. W jakim kraju występuje najwięcej języków?

Prawidłowa odpowiedź to Papua Nowa Gwinea. Istnieje tu około 750 języków, co stanowi 12% ogólnej liczby języków na świecie.

18. Ile określeń na gumę do żucia mają Włosi?

Jest to co najmniej 15 różnych określeń! Oto niektóre: ciuìngam, ciùngam, ciungai, ciunga, ciunghe cingomma, ciringumma, cilingumme, cinci, caucciù, cicles, cicingomma/cincingomma.

19. Kto posługuje się językiem zwanym kryptofazja?

To jest tajny język, którym porozumiewają się między sobą bliźnięta.

20. Co znaczy powiedzenie „Pod żabim tyłkiem”?

To wyrażenie z języka węgierskiego „a béka feneke alatt”. Dosłownie oznacza „pod żabim tyłkiem”, a używane jest, gdy coś jest na bardzo niskim poziomie, kiepskie.


Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zachować się we Włoszech, żeby nie popełnić faux pas?

Bel Paese, czyli piękna Italia, to częsty cel podróży polskich turystów i nie tylko - wyjeżdżamy tam też na przykład na studia i do pracy.

Reforma edukacji

Likwidacja gimnazjów, powrót 8 klas szkoły podstawowej i 4 klas liceum. Szkoły branżowe, jako sposób na przygotowanie zawodowe ucznia. To tylko niektóre ze zmian nowej reformy szkolnictwa.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024