Czy wiesz, że…?
Dzisiaj mamy parę ciekawostek dotyczących różnych języków obcych i krajów, z których pochodzą. O niektórych może słyszeliście, część może być dla Was nowa i nieco zaskakująca. Miłej zabawy!
1. Jakie jest najdłuższe słowo w języku angielskim?
To pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis – słowo zawiera aż 45 liter i w medycynie oznacza przewlekłą chorobę płuc.
2. Kto mówi językiem Silbo?
Języka tego używają mieszkańcy wyspy Gomera w obszarze Wysp Kanaryjskich. Język ten stanowią same gwizdy, a służy on do komunikacji na dużą odległość.
3. Tick, Trick i Track, z jakiej bajki to postacie?
Czy mała podpowiedź Kaczor Donald coś pomoże? Tick, Trick i Track to niemieckie odpowiedniki imion Dyzio, Hyzio i Zyzio.
4. Gdzie powstała cyrylica?
Jeżeli myślisz, że w Rosji to błąd. Cyrylica pochodzi z Bułgarii.
5. Jaki język kryje w sobie 3 języki?
To język jawajski. Posługuje się nim aż 85 milionów ludzi. Najdziwniejsze jest to, że w zależności od sytuacji musimy znać tak naprawdę 3 jego odmiany. W pracy, w urzędach używa się mowy kroma. W domu, z rodziną i znajomymi mówimy w ngoko. Spotykając nieznajomych na ulicy czy w sklepie korzystamy z wersji madya.
6. Ile jest języków na świecie?
Według szacunków około 7000 różnych języków. Czy dalej uważasz się za poliglotę, bo znasz 5 języków ;)?
7. Od czego pochodzi włoskie słowo „Ferrari”?
Myślicie, że ma coś wspólnego z koniem czy szybkością? Nic z tego. Ferrari to jedno z najpopularniejszych nazwisk we Włoszech (jak u nas Kowalski) i pochodzi od słowa „kowal”.
8. Ile różnych alfabetów jest na świecie?
Aktualnie jest to 46 różnych alfabetów, z czego 20 z nich jest powszechnie stosowanych. Do najczęściej używanych alfabetów należą łaciński, grecki, cyrylica, gruziński i koreański.
9. Jak Finowie nazywają Morze Bałtyckie?
W języku Finów jest to Morze Wschodnie. Trochę na przekór geografii, gdyż morze to leży na zachód od Finlandii ;) Podobna nazwa funkcjonuje w pozostałych językach germańskich, czyli niemieckim czy holenderskim oraz w językach skandynawskich.
10. Czy wiesz, co znaczy słowo „karaoke”?
Dosłownie oznacza „pustą orkiestrę”. Karaoke pochodzi z Japonii. Daisoki Inoue, japoński perkusista, w 1971 roku zbudował maszynę, która po wrzuceniu monety odtwarzała samą melodię.
11. W ilu językach wybrzmiewa hymn Szwajcarii?
We wszystkich 4 językach urzędowych. Hymn ma oddzielny tekst w języku niemieckim, francuskim, włoskim i romansz.
12. Jakiego języka używają najczęściej rodzimi Hindusi?
To język Hindi, którym posługuje się ponad 41% Hindusów. Mówią także w języku Bengali, Marathi, Telugu, Urdu i Tamil.
13. Którego kraju nazwa pochodzi od słowa „południe”?
Dokładnie chodzi o Australię. Po łacinie ‘Australis’ oznacza „południowy”.
14. Ile różnych znaków jest w języku chińskim?
Przyjmuje się, że jest to około 50 tysięcy różnych znaków. Życzymy powodzenia w nauce ;) Jednak do swobodnej czytania wystarczy znać około 2000 znaków. To już brzmi trochę lepiej.
15. Jaka litera jest najczęściej używana w języku angielskim?
To litera ‘E’. Najrzadziej zaś występującą literą jest ‘Q’.
16. Jaka jest najczęściej tłumaczona książka?
Oczywiście Biblia. W pełnym wydaniu została przetłumaczona już na 545 języków. Natomiast Nowy Testament doczekał się tłumaczenia aż na 2820 języków!
17. W jakim kraju występuje najwięcej języków?
Prawidłowa odpowiedź to Papua Nowa Gwinea. Istnieje tu około 750 języków, co stanowi 12% ogólnej liczby języków na świecie.
18. Ile określeń na gumę do żucia mają Włosi?
Jest to co najmniej 15 różnych określeń! Oto niektóre: ciuìngam, ciùngam, ciungai, ciunga, ciunghe cingomma, ciringumma, cilingumme, cinci, caucciù, cicles, cicingomma/cincingomma.
19. Kto posługuje się językiem zwanym kryptofazja?
To jest tajny język, którym porozumiewają się między sobą bliźnięta.
20. Co znaczy powiedzenie „Pod żabim tyłkiem”?
To wyrażenie z języka węgierskiego „a béka feneke alatt”. Dosłownie oznacza „pod żabim tyłkiem”, a używane jest, gdy coś jest na bardzo niskim poziomie, kiepskie.
Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.