Charakterystyka postaci - jak napisać?

Czasem napisanie prostych szkiców, jakimi są charakterystyki przysparza jeszcze więcej trudności niż stworzenie pogmatwanych elaboratów o zawiłych treściach. Dziś zaserwujemy wam porcję wiedzy - jak opracować wysokiego gatunku i jakości charakterystykę. Jeśli już macie otwarte umysły, głowy pełne pomysłów, a wasza kondycja psychiczna jest pozytywna, to zaczynamy.

Jaj napisać: mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

KROK PIERWSZY TO WSTĘP

W tej części swojej pracy podajesz podstawowe informacje na temat opisywanej postaci, np. jego imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania, czym się zajmuje. Możesz zacząć od słów: Bohaterem mojej charakterystyki jest... X jest głównym bohaterem dzieła... Chcę zaprezentować sylwetkę...

KROK DRUGI TO ROZWINIĘCIE

Tutaj musisz już się nieco bardziej wysilić i rozwinąć opisy tych cech, o których wspominałeś wcześniej. Podczas przelewania na papier swoich myśli, możesz wyobrażać sobie tę postać, a na pewno będzie ci łatwiej. Skup się na wyglądzie zewnętrznym bohatera. Zwróć uwagę na jego twarz - czy jest uśmiechnięta, owalna, podłużna? Włosy długie, krótkie, kręcone, proste? Jakie ma oczy, nos, usta...? A jaki styl ubierania preferuje? Wydobądź detale z jego wyglądu i wyraź je w słowach.

W dalszej kolejności przyjrzyj się bliżej uosobieniu swojego bohatera, jak się zachowuje, jaki jest jego charakter, postawa względem innych osób? Zastanów się, czy można mu przypisać pozytywne cechy, takie jak: uczynność, koleżeńskość, sumienność itp.? A może jest gwałtowny, kłótliwy, nieuprzejmy itd.? Przeanalizuj jego czyny, reakcje, wypowiedzi i wyciągnij wnioski, np. jak się odnosi do rzeczy, religii?

Znajdź motywy jego postępowania, a także uchwyć, co wpływa na jego czyny. Czy zauważasz jakiś związek między jego działaniami a emocjami? Postaraj się kojarzyć fakty i wyciągać wnioski. Bądź obiektywny, unikaj gołosłowności i powierzchowności. Pomiń te cechy, które są nieistotne i nie wnoszą niczego istotnego do twojej pracy.

KROK TRZECI TO ZAKOŃCZENIE (OCENA POSTACI)

W tej części tekstu dokonujesz rozrachunku i oceniasz opisywaną postać. Zastanów się czy jest to wzór do naśladowania czy raczej przykład, któremu nie należy szczędzić krytyki? Tak jak nauczyciel wystawia ci opinię, tak teraz ty postaw stopień swojemu bohaterowi. Zaprezentuj głosy innych o bohaterze, ale pokaż też swoje subiektywne odczucie: Moi rówieśnicy mogliby się dużo nauczyć od... Według mnie X zasługuje na... Jest to postać bardzo mi bliska...

Zastosuj powyższe podpowiedzi, a jeśli sumiennie weźmiesz się za realizację zadania, to stworzysz doskonałą charakterystykę. Pamiętaj, że nigdy nie uda ci się zawrzeć w swojej pracy wszystkich informacji o bohaterze, bo skupiasz się tylko na tych cechach, które według ciebie są kluczowe. Ważne, żeby wkomponować cytaty z książek w treść swojego opisu. Pamiętaj - bądź czujnym obserwatorem i skrupulatnym mistrzem pióra.

Potrzebujesz pomocy z innymi formami wypowiedzi pisemnych?

Pobierz bezpłatnie naszego e-booka.

Jaj napisać: mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Na pewno czy napewno - jak piszemy?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Babcia - najlepszy korepetytor

Czy babcia może być dobrym korepetytorem dla naszego dziecka? Zdecydowanie. Przewagą babci nad każdym innym nauczycielem jest czas, jaki może poświęcić wnukom. Do tego dochodzi znajomość ich charakteru, predyspozycji, mocnych i słabych stron. Czegoś, o czym każdy inny korepetytor nie ma prawa wiedzieć, dopóki dziecka nie pozna i nie przepracuje z nim określonej ilości godzin.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024