Aplikacje do zarządzania czasem przydatne korepetytorom

Bez względu na to, czy jesteś korepetytorem na „pełny etat” czy traktujesz udzielanie lekcji jako dodatkowe zajęcie, zapewne pochłania Ci ono sporo czasu. Masz wrażenie, że nieustannie jesteś w pracy i brakuje Ci chwili na „złapanie oddechu”? Trudno jest Ci stworzyć rozsądny harmonogram – tak, aby pogodzić ze sobą wszystkie zadania, które musisz wykonać? Być może Twoim problemem jest nieumiejętne zarządzanie sobą w czasie (w skrócie zarządzanie czasem). Pomóż sobie, sięgając po nowoczesne aplikacje.

Brakuje Ci czasu na solidne przygotowanie się do kolejnych lekcji? Ważne sprawy umykają Ci w natłoku codziennych zdarzeń? To tylko kilka „symptomów”, które mogą wskazywać na to, że masz problem z zarządzaniem czasem. Tak, tak. Niekiedy wprowadzenie kilku drobnych zmian w planie dnia pozwala:

  • znacznie zwiększyć efektywność Twojego działania,
  • zmniejszyć poczucie presji i nieustannego zmęczenia,
  • wygospodarować więcej czasu na odpoczynek,
  • podnieść jakość pracy – co przełoży się również na Twoje zarobki jako korepetytora.

Jak jednak skutecznie zarządzać czasem?

To zagadnienie, któremu poświęcono wiele publikacji. Uwagi warte są np. książki Stephena R. Coveya – „7 nawyków skutecznego działania” oraz „Najpierw rzeczy najważniejsze”. Zajrzyj do nich, jeśli chcesz szczegółowo zgłębić ten temat. W ogólnym ujęciu warto jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach, takich jak:

  • planowanie – zanim rozpoczniesz pracę, poświęć 5-10 minut na przyjrzenie się swojemu planowi dnia. Określ, jakie zadania są przed Tobą, by przygotować się na wyzwania i ukierunkować się na ich realizację,
  • ustalanie priorytetów – określ jasno, które z postawionych zadaniem są priorytetowe i „obowiązkowe” (będą to lekcje z uczniami), a które są nieco mniej ważne (np. przygotowanie się do zajęć, które odbędą się za kilka dni, sprawdzenie pracy domowej ucznia, z którym widzisz się dopiero w przyszłym tygodniu itp.),
  • załatwianie najważniejszych spraw na dany dzień na początku – jeśli możesz, ustaw najtrudniejsze lekcje na początek dnia lub poświęć go na przygotowanie się do zajęć z uczniami, które są przed Tobą,
  • planowanie czasu wolnego – wbrew pozorom, to bardzo ważna zasada. Wygospodaruj w ciągu dnia precyzyjnie moment, który poświęcisz na odpoczynek oraz „przyjemności” i trzymaj się tego planu – wówczas łatwiej Ci będzie znaleźć balans między życiem zawodowym a prywatnym,
  • rozpisywanie planu dnia – choć może Ci się wydawać, że „głowa” w zupełności wystarczy, ludzka pamięć jest ulotna. Zwłaszcza w natłoku obowiązków może Ci umknąć to, co naprawdę ważne.

I właśnie dlatego planując, warto wspomóc się aplikacjami do zarządzania czasem. Dzięki nim łatwiej się zorganizujesz.

Jakie aplikacje pomogą Ci w zarządzaniu czasem?

  • Kalendarz Microsoft / Google

Na początek ta najbardziej oczywista i podstawowa, a więc Twój kalendarz. Może to być Google Calendar, z którego korzysta wiele osób, może to być aplikacja zainstalowana domyślnie w systemie Windows – Ty decydujesz. Ważne, aby:

  • pozwalała Ci zapisywać nowe wydarzenia wraz z czasem ich trwania,
  • dawała możliwość oznaczania wydarzeń różnymi tagami / kolorami – byś widział, kiedy np. masz lekcję, a kiedy zaplanowałeś przygotowanie do zajęć czy rozmowę z nowym klientem,
  • pozwalała Ci zsynchronizować dane na wielu urządzeniach – np. na smartfonie i komputerze,
  • dawała możliwość ustawiania alarmów i powiadomień, które przypomną Ci o tym, co masz do zrobienia.
  • Asana

Asana to dostępne również w wersji darmowej narzędzie do zarządzania projektami. Jest dostępne zarówno w wersji na komputer, jak i na smartfony. Możesz przy jego pomocy zarządzać codziennymi zadaniami i projektami. Pozwoli Ci ustalić priorytety, zorganizować notatki dotyczące każdego z uczniów i na bieżąco „odhaczać” wykonanie kolejnych zadań, jakie sobie postawiłeś.

  • Wunderlist

To kolejne narzędzie do zarządzania projektami, które pozwala w łatwy sposób dodawać i „odhaczać” zadania związane z życiem zawodowym oraz prywatnym. System tagów, powiadomień, notatek i alarmów sprawia, że trudno jest zapomnieć o zaplanowanych działaniach. Utworzenie konta jest bezpłatne.

  • Memorigi

Aplikacja do zarządzania czasem zaprojektowana na urządzenia z Androidem. Wyróżnia się bardzo przejrzystą oraz nowoczesną szatą graficzną i jest intuicyjna w obsłudze. Jeśli pracujesz głównie z wykorzystaniem smartfona czy tabletu – to rozwiązanie dla Ciebie. Program zapewnia wygodny system przypomnień oraz funkcje takie jak obsługa gestów.

  • Any.do

W wersji na smartfony z Androidem, iOS oraz komputery. Dostępna w wersji darmowej lub premium. Również bardzo przejrzysta i funkcjonalna. Łączy funkcje kalendarza oraz listy zadań z możliwością dodawania kolorów, notatek, tagów itp. Zyskuje na popularności.

To oczywiście tylko kilka przykładów programów, które mogą Ci zarządzanie czasem pracy jaki i prywatnym. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na jedno, maksymalnie dwa takie rozwiązania jednocześnie. Zbyt wiele powiadomień i aplikacji, zamiast ułatwić Ci organizację pracy – sprawi, że będzie znacznie trudniejsza.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

6 wskazówek, jak zaplanować pracę z uczniem

Jesteś dobrym korepetytorem. Skutecznie wypromowałeś swoją działalność, a uczniów stale przybywa. Ale uwaga! Gdy ich liczba drastycznie wzrośnie, możesz zacząć doświadczać problemów z organizacją lekcji. Zaczynają Ci się mylić twarze uczniów i nie pamiętasz już, z którym omawiasz jaką partię materiału? Zobacz, jak tego uniknąć.

Jak zostać korepetytorem?

Korepetycje stały się w ostatnich latach popularnym sposobem na poprawienie swojej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przeglądając oferty, można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń, ponieważ coraz więcej osób zajmuje się taką formą nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024