III Dzień Lingwistyki w Biznesie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbył się pod hasłem „Przyszłość zaczyna się teraz". Tegoroczne wykłady poświęcone były sztucznej inteligencji i wyzwaniom oraz możliwościom, jakie ze sobą niesie. Byliśmy na prelekcji Toastmasters Olsztyn pt. Sztuczna inteligencja w komunikacji biznesowej i edukacji i chętnie opowiemy Wam, czego się dowiedzieliśmy!
Fot. FB Lingwistyka w biznesie UWM, Toastmasters Olsztyn
Jak AI zmienia sposób, w jaki uczymy się i pracujemy?
Sama struktura spotkania odbiegała nieco od typowego wykładu czy prezentacji. Najpierw jedna z mówczyń, Olga Werner, zaprezentowała temat dnia: Jak AI zmienia sposób, w jaki uczymy się i pracujemy?
Zdolność maszyn do wykonywania zadań wymagających inteligencji człowieka ma niezliczone zastosowania w biznesie i edukacji. Mówczyni wymieniła kilka z nich.
W edukacji:
- indywidualizacja procesu nauczania,
- automatyczne sprawdzanie lub feedback,
- tworzenie quizów, symulacji scenariuszy rozmów.
W biznesie:
- automatyzacja komunikacji (chatboty, maile),
- generowanie treści marketingowych,
- analiza danych i wsparcie w podejmowaniu decyzji.
Prelegentka poprosiła, by zapytać ChatGPT: Dlaczego warto zatrudnić mnie jako praktykanta w twojej firmie? Oczywiście odpowiedzi były bardzo ogólne i mało przydatne. Dopiero podanie precyzyjniejszych danych na temat kandydata i firmy, a także określenie oczekiwań wobec stylu wypowiedzi pozwoliło na uzyskanie sensowniejszej odpowiedzi.
Wniosek był taki, że AI to doskonały towarzysz nauki i pracy, narzędzie wsparcia, jednak nie wyręczy nas i trzeba się postarać, by jego pomoc była efektywna. Przemawiająca podkreśliła znaczenie odpowiedzialności i intencji w relacji z AI.
AI w edukacji: szanse i zagrożenia?
Następnie temat dnia został rozwinięty w dwóch mowach, a każda z nich była na bieżąco oceniana przez uczestników spotkania.
— Stało się przeraźliwie oczywiste, że technologie wyprzedziły już nasze człowieczeństwo - zacytował Alberta Einsteina Piotr Łuka, pierwszy mówca. — Zmierzamy do tego, by powstało coś na wzór człowieka, chcemy odzwierciedlić mózg człowieka. To dobrze czy źle?
Podczas rozmowy uczestnicy powtarzali, że AI w edukacji pozwala „chodzić na skróty”. Z jednej strony można dotrzeć z punktu A do punktu B szybciej i z mniejszym wysiłkiem osiągnąć ten sam efekt. Jednak, chodząc na skróty, nie nabywamy kompetencji takich jak krytyczne myślenie, analizowanie, wnioskowanie, wyrażanie własnych myśli. A to już poważna strata.
Mówca postawił tezę, że technologia jest nieprzyjazna i skłania do oszustw. By nie stać się jej ofiarami, warto kierować się wartościami takimi jak uczciwość, przyzwoitość, prawdomówność.
Fot. FB Lingwistyka w biznesie UWM, Toastmasters Olsztyn
Jak zastosować AI w marketingu?
Druga mówczyni, Marta Gryszko, przyjęła bardziej pragmatyczne podejście do tematu. Przedstawiła szereg sposobów na wykorzystanie Chata GPT w marketingu. Skupiła się na trzech obszarach: tworzeniu treści, social mediach i SEO.
Źródło: prezentacja Marty Gryszko, Toastmasters Olsztyn
Prelegentka podkreśliła, że choć Chat GPT jest bardzo pomocny na etapie burzy mózgów, oszczędza czas i ułatwia dostosowanie języka i stylu dowolnego tekstu do konkretnej grupy, to bywa, że korzysta z nieaktualnych danych i robi błędy merytoryczne. Warto mieć też na uwadze kwestię praw autorskich — Chat GPT nie jest „twórcą” w rozumieniu polskiego prawa, a treści przez niego wygenerowane nie są chronione. Nawet jeśli powstaną w wyniku naszego wyjątkowego prompta, każdy może z nich skorzystać.
Marta Gryszko proponuje, by napisać tekst na podstawie rzetelnych źródeł i własnego doświadczenia i dopiero to potraktować jako bazę do dalszej pracy z chatem.
Załóżmy, że chcemy napisać artykuł na firmowego bloga. Na etapie planowania chat może wyszukać informacje w różnych językach na zadany temat, stworzyć konspekt artykułu i wygładzić styl gotowego tekstu.
Źródło: prezentacja Marty Gryszko, Toastmasters Olsztyn
Jeśli chcemy pochwalić się artykułem na naszych social mediach, chat bez problemu napisze zajawkę posta na wskazaną platformę i zaproponuje grupy potencjalne zainteresowane tekstem, byśmy mogli oznaczyć je w managerze reklam.
Źródło: prezentacja Marty Gryszko, Toastmasters Olsztyn
Jeśli pracujemy nad pozycją swojej strony internetowej w wyszukiwarce Google (to jeden z głównych powodów prowadzenia bloga na firmowej stronie), chat poda pomysły na artykuły na podstawie słów kluczowych oraz przeredaguje tekst na kilka unikalnych wersji (ważne z punktu widzenia SEO).
Źródło: prezentacja Marty Gryszko, Toastmasters Olsztyn
— Jeżeli będziemy polegać w zbyt dużym zakresie na AI, my sami przestaniemy się rozwijać — przestrzegła w podsumowaniu przemawiająca.
Źródło: prezentacja Marty Gryszko, Toastmasters Olsztyn
Wyobraź sobie, że jesteś rzecznikiem praw sztucznej inteligencji…
Na koniec Marcin Kowalski poprowadził sesję „gorących pytań”, czyli serię krótkich, improwizowanych odpowiedzi na wylosowane pytania związane z tematem dnia. Ta część spotkania służy zaangażowaniu publiczności i zabawie. Było sporo chętnych, a pytania brzmiały:
- Wyobraź sobie, że masz osobistego asystenta AI w swojej firmie. Co byś mu kazał robić każdego dnia?
- Gdybyś prowadził własną firmę, do jakich zadań marketingowych najchętniej używałbyś AI?
- Jakie zawody zyskają, a jakie stracą na popularności w obliczu rozwoju AI?
- Czy AI może być nauczycielem języka obcego?
- Wyobraź sobie, że jesteś rzecznikiem praw sztucznej inteligencji. Przekonaj nas, że AI też ma prawo głosu.
Całość spotkania kontrolował chronometrażysta, Marcin Kowalski, który pilnował zaplanowanego na poszczególne części czasu. Dzięki jego pracy spotkanie zachowało ustalony rytm, a mówcy trzymali się tematu i nie odpływali w dygresje.
Gdzie ćwiczyć wystąpienia publiczne?
Toastmasters Olsztyn to klub mówców, który pomaga rozwijać umiejętności komunikacyjne, wystąpienia publiczne i kompetencje liderskie w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy mają dostęp do platformy szkoleniowej, wybierają ścieżki rozwoju, regularnie ćwiczą swoje umiejętności i otrzymują konstruktywną informację zwrotną podczas cotygodniowych spotkań.
Spotkania odbywają się w środy o godz. 18.30 przy ul. Jagiellońskiej 59 (sala 12 lub 208). Można brać w nich udział w roli gościa — bezpłatnie i bez zobowiązań.
Znajdź Toastmasters Olsztyn na Facebooku i LinkedInie.