Ferie zimowe to okres, w którym wielu uczniów rezygnuje z regularnych zajęć, co może skutkować zmniejszeniem się liczby godzin prowadzonych w tym okresie korepetycji. Zobacz, jakie działania możesz podjąć i co zaproponować swoim uczniom, aby w tym czasie nie rezygnowali z nauki.
1. Organizacja intensywnych kursów tematycznych
Wykorzystaj ferie zimowe do zaoferowania intensywnych kursów skupiających się na konkretnych zagadnieniach, takich jak przygotowanie do egzaminów, skupienie się na wybranym dziale czy działach z twojego przedmiotu, nauka języka obcego. Krótkie, ale intensywne programy edukacji mogą przyciągnąć uczniów chcących efektywnie wykorzystać przerwę w nauce. Szczególnie tych, którym takie kurs pomoże szybko nadrobić zaległości lub powtórzyć dane zagadnienie.
Przykłady takich kursów:
Skrócone przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty lub matury
Podczas zajęć skupiacie się na powtórzeniu najważniejszych zagadnień z polskiego, matematyki, biologii czy języka obcego. Nie ma tu czasu i miejsca na kompleksowe opracowanie całego materiału, ale to dobry sposób na podanie wiedzy w pigułce czy naprowadzenie uczniów na najważniejsze kwestie, które powinni przyswoić.
Warsztaty artystyczne
Zajęcia z rysunku czy malarstwa dla dzieci i młodzieży pomogą rozwinąć zainteresowania i pasję do twórczych działań. Mogą być połączone z terapią ręki czy zajęciami psychologicznymi. Wszystko zależy od kompetencji i umiejętności, jakie posiada korepetytor.
Kursy językowe
Lekcje z języka angielskiego czy niemieckiego, połączone w bloki zajęć, pozwolą zanurzyć się w języku. Takie kursy mogą obejmować zarówno zajęcia dla początkujących, jak i zaawansowanych uczniów.
Korzyści dla korepetytora:
Zwiększenie dochodów — organizacja intensywnych kursów w okresie ferii pozwala na dodatkowy zarobek w czasie, gdy regularne zajęcia mogą być zawieszone lub ograniczone.
Budowanie reputacji — prowadzenie kursów podnosi prestiż korepetytora i może przyciągnąć nowych klientów na regularne zajęcia.
Rozwój zawodowy — przygotowanie i prowadzenie różnorodnych kursów stanowi okazję do poszerzenia własnych kompetencji, nabycia nowych umiejętności oraz stanowi moment na opracowanie własnych dodatkowych materiałów dydaktycznych czy planu nauki.
2. Prowadzenie zajęć online
W okresie ferii wielu uczniów wyjeżdża poza miejsce zamieszkania. Oferując zajęcia online, umożliwisz im kontynuację nauki niezależnie od ich lokalizacji. Dodatkowo zajęcia online mogą przyciągnąć nowych uczniów spoza Twojego regionu. Rozważ tę opcję, jeżeli jeszcze nie prowadzisz korepetycji online.
3. Organizacja warsztatów edukacyjnych lub półkolonii
Specjalnie rozgraniczamy te dwie opcje, ze względów formalnych. Półkolonie to świetny sposób na połączenie nauki z zabawą. Jednak ich organizacja, zgodnie z art. 92 a Ustawy o Systemie Oświaty
Art. 92a. 1. Ilekroć w art. 92b-92t i art. 96a jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
wymaga zgłoszenia.
Możesz natomiast zorganizować warsztaty edukacyjne dla dzieci spędzających ferie w mieście. Jednak organizując takie wydarzenie, zwróć szczególną uwagę na poniższe kwestie:
Zgłoszenie wypoczynku: Jeśli planujesz zorganizować półkolonie trwające dłużej niż 2 dni, jesteś zobowiązany zgłosić je do kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora. Zgłoszenie powinno być dokonane najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem półkolonii.
Brak obowiązku zgłoszenia: Jeśli zorganizujesz zajęcia np. jednodniowe, nie masz obowiązku zgłaszania ich do kuratorium.
Czy jednodniowe warsztaty mają sens?
Oczywiście, że tak. Możesz zorganizować kilka takich warsztatów, w różnych dniach ferii. Ważne, aby celem takich warsztatów nie był bezpośrednio odpoczynek czy regeneracja sił. Niech to będzie edukacja, rozwój osobisty, a z wykluczeniem rekreacji.
Jednodniowe warsztaty umożliwiają prowadzenie zajęć na różne tematy, dopasowanych do różnych grup wiekowych.
Pamiętaj jednak, aby promując swoją ofertę zadbać o odpowiedni komunikat, który nie będzie w żaden sposób sugerował prowadzenia półkolonii.
4. Promocje i rabaty na zajęcia w okresie ferii
Jeżeli masz do wyboru zarobić mniej lub nie zarabiać w czasie ferii, to wyjście jest proste. Nie zawsze obniżenie ceny jest złe i psuje biznes. Aby zachęcić uczniów do kontynuacji zajęć podczas ferii, możesz wprowadzić specjalne oferty, takie jak zniżki na pakiety lekcji czy darmowe materiały edukacyjne. Atrakcyjne promocje mogą skłonić zarówno obecnych, jak i nowych uczniów do skorzystania z Twoich usług w tym okresie.
5. Współpraca z lokalnymi instytucjami
Spróbuj nawiązać współpracę z domami kultury, bibliotekami czy szkołami, oferując wspólne warsztaty lub zajęcia edukacyjne podczas ferii. Taka kooperacja zapewni zarobek w czasie ferii, ale może też pomóc w dotarciu do szerszej grupy odbiorców i zwiększeniu liczby uczniów na przyszłość. Wykorzystuj każdą okazję, aby wzmocnić swoją markę osobistą.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest elastyczność i dostosowanie oferty do potrzeb uczniów w okresie ferii zimowych czy letnich. Kreatywne podejście i odpowiednie przygotowanie mogą przynieść wymierne korzyści i pomóc w utrzymaniu ciągłości zajęć.