Czy ćwiczenia samych palców mają sens? Oczywiście, tym bardziej jeśli mówimy o palcach pianisty. W poniższym artykule Mateusz Grzywiński - korepetytor muzyki z naszego serwisu opisuje ćwiczenia, które warto wykonywać.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z grą na pianinie czy keyboardzie, potrzebujesz jak najwięcej ćwiczyć. Czasem jednak zdarza się, że nie masz dostępu do instrumentu, ze względu na wyjazd lub bardzo obfity harmonogram dnia.
Chcę przyjść Ci z pomocą i przedstawić 4 ćwiczenia, które możesz wykonywać bez względu na to gdzie jesteś. Gdy masz tylko wolną chwilę, czy to jadąc windą, lub siedząc na nudnej lekcji czy spotkaniu w pracy.
Pozwolą Ci one rozciągnąć Twoje palce, i sprawić że będą bardziej giętkie i sprawniej poruszały się po klawiaturze nie tylko komputera, ale właśnie instrumentu na którym grasz. Nasza dłoń posiada mięśnie, ścięgna, które wymagają bezustannych ćwiczeń, aby były silniejsze, i abyś mógł nimi grać bez przeszkód nawet najtrudniejsze utwory.
1. Palce polityka
Składasz palce w tak zwaną piramidkę i po kolei każdy z palców dociskasz do siebie nawzajem. Dzięki temu masz większą siłę przy grze na instrumencie i tym samym lepszą kontrolę nad tym jak akcentujesz dane dźwięki.
2. Migoczące gwiazdki
Ściskamy w pięść naszą dłoń i mocno wyrzucamy palce z zaciśniętej dłoni. Podobny ruch wykonujemy gdy pokazujemy komuś by zapalił światła w samochodzie.
Ćwiczenie szczególnie pomocne w zimowe mroźne dni, gdy wracamy do domu i nasze ręce są skostniałe. Po to by mięśnie mogły swobodnie się poruszać, muszą być odpowiednio ciepłe, dlatego gdy idziemy na siłownie najpierw robimy rozgrzewkę. To samo jest z naszymi palcami. One też potrzebują rozgrzewki, aby być efektywne.
3. Żaba
Gdy Twoje dłonie są otwarte rozciągamy wszystkie palce na boki, tak jak byśmy chcieli zrobić żabie płetwy. Jest to kolejne ćwiczenie pozwalające na rozciągnięcie naszych mięśni.
4. Wystrzałowe palce
Ustawiamy kciuk i palec wskazujący tak jak gdybyśmy chcieli dać komuś pstryczka. I następnie robimy tak z każdym palcem i kciukiem po kolei. Dzięki temu ćwiczeniu Twoje palce będą miały więcej siły.
Ćwiczenia opisane powyżej to oczywiście tylko część tego co należy robić, aby dobrze grać na instrumencie. Chciałbym Cię zmotywować, byś próbował i sam szukał ćwiczeń, które możesz robić poza instrumentem. Jak dokładnie wykonywać powyższe ćwiczenia opisuję w filmiku:
Mateusz Grzywiński - nauczyciel z zamiłowania i powołania. Uczy dzieci i dorosłych jak przez muzykę rozwijać swój umysł i wyrażać siebie. Prowadzi własne studio nauki gry na pianinie, stacjonarnie oraz przez internet, używając swojej autorskiej metody.