15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

1. Spóźniasz się na lekcję

Punktualność to bardzo ważny element udanej współpracy korepetytora i ucznia. Ty, jako nauczyciel, będziesz się denerwować, jeśli osoba, z którą masz popracować przez najbliższą godzinę, przyjdzie piętnaście minut spóźniona. Irytacja narasta szczególnie wówczas, gdy w kolejce czeka już następny uczeń. Ta zasada działa w dwie strony. Gdy jesteś niepunktualny, tracisz wiarygodność i dezorganizujesz czas – własny i osoby, z którą masz lekcję.

2. Odwołujesz lekcje w ostatniej chwili

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Jeśli więc z dnia na dzień zachorujesz lub utkniesz w korku w drodze do ucznia, nic na to nie poradzisz. Z drugiej strony, jeśli będziesz odwoływać lekcje nagminnie, np. raz na kilka tygodni, motywacja Twojego ucznia może spaść – podobnie jak chęć do umawiania się z Tobą na kolejne zajęcia.

3. Prowadzisz lekcje w złym stanie

Poimprezowałeś ostatniego wieczora, a rano masz prowadzić korepetycje? No cóż, gdy będziesz „wczorajszy”, trudno Ci będzie zachować koncentrację i dać z siebie wszystko, czego oczekuje uczeń. Jak temu zapobiec? Jeśli z wyprzedzeniem wiesz, że czeka Cię impreza, po prostu odwołaj (odpowiednio wcześnie) lekcje. A jeżeli to spontaniczny wypad ze znajomymi, zachowaj się odpowiedzialnie i ogranicz imprezowanie do minimum – tak, byś mógł normalnie funkcjonować kolejnego dnia.

4. Nie przygotowujesz się do lekcji

Sposób, w jaki prowadzisz korepetycje, zależy od wielu czynników – m.in. od potrzeb ucznia.  Nawet jeśli Twoje zadanie polega np. na omawianiu z nim materiału z lekcji w szkole, musisz wiedzieć, co i jak po kolei zrobić, aby spędzony z uczniem czas miał sens. Spontaniczne planowanie schematu lekcji nie zaowocuje dobrymi efektami, a Twój uczeń wyczuje, że nie przykładasz się do zajęć.

5. Pracujesz schematycznie

Gdy od lat uczysz np. danego języka, nie sposób uniknąć bazowania na podobnych materiałach czy stosowania określonych metod dydaktycznych. Niemniej jednak, jeśli każdego ucznia, który zna materiał na konkretnym poziomie, wkładasz w te same ramki, pracując „od deski do deski” – lekcje mogą stać się nudne, a przede wszystkim – nieskuteczne.

6. Nie wsłuchujesz się w to, czego oczekują Twoi uczniowie

Umiejętność słuchania jest niezwykle ważna w zawodzie korepetytora. Jeśli jednak nie pytasz swoich uczniów, czy podoba im się sposób, w jaki prowadzisz lekcje, ani o to, co ich najbardziej interesuje / czego potrzebują – nie pomożesz im osiągnąć sukcesu. Pamiętaj: pracujesz na cele swoich uczniów, a nie własne.

7. Nie różnicujesz metod nauczania

Pracujesz wyłącznie z podręcznikiem, non-stop rozwiązując z uczniami ten sam typ zadań? Na pewno nauczą się go wykonywać do perfekcji. Ale przy okazji zanudzą się i nie będą w stanie wyjść ze strefy komfortu i pójść o krok dalej. Zadbaj o różnorodność zadań.

8. Budujesz zbyt osobiste relacje z uczniami

Jako korepetytora, zazwyczaj dzieli Cię od uczniów mniejszy dystans emocjonalny niż od nauczyciela w szkole. To dobrze, ponieważ przyjazne i swobodne relacje sprawiają, że nauka przebiega bezstresowo. Jednak wszystko ma swoje granice. Jeśli lekcje kończą się tak, że przez 60% czasu rozmawiacie z uczniem o sprawach prywatnych, coś jest nie tak.

9. Nie poświęcasz uczniowi całej swojej uwagi

Odbierasz telefon w trakcie lekcji? A może co jakiś czas sprawdzasz powiadomienia na Facebooku, np. wówczas, gdy Twój uczeń rozwiązuje powierzone mu zadanie? W ten sposób pokazujesz mu, że w czasie lekcji nie jest dla Ciebie najważniejszy. Poświęć mu pełną uwagę. To zaowocuje.

10. Nie znasz dobrze tematu, który tłumaczysz uczniowi

Przykład? Polski jest Twoim językiem ojczystym. Ale czy umiałbyś wytłumaczyć obcokrajowcowi, jakie są zasady koniugacji, czym są przypadki albo dlaczego liczebniki w naszym języku są takie skomplikowane? Niekoniecznie. Ucz tylko tego, na czym naprawdę się znasz. Prędzej czy później Twój uczeń zada Ci pytanie, które „przyłapie” Cię na niewiedzy.

11. Nie planujesz długofalowo

Korepetycji najczęściej udzielasz cyklicznie. A skoro tak, lekcje powinny się układać w jedną, logiczną całość, która krok po kroku pomoże uczniowi zrobić wyraźne postępy. Stwórz strategię działania i realizuj ją konsekwentnie na tyle, na ile to możliwe.

12. Nie wymagasz i nie sprawdzasz wiedzy

Wiedza, aby z pamięci krótkotrwałej przeszła do długotrwałej, wymaga utrwalenia. Jak? Dobrze jest, jeśli choć trochę „odpytujesz” swoich uczniów i w niestresujący, ale konsekwentny sposób sprawdzasz, czy przyswoili sobie to, co im przekazałeś.

13. Wymagasz za dużo

Popadanie w skrajności nigdy nie jest wskazane. Z jednej strony – pozostawianie ucznia samemu sobie z przyswojoną wiedzą nie motywuje go do nauki. Z drugiej – zbyt duża presja może doprowadzić do tego, że straci on przyjemność z uczenia się i… zmieni korepetytora.

14. Nie stawiasz jasnych wymagań

Sprawna komunikacja z uczniem to podstawa. Dobry korepetytor na początku lekcji precyzyjnie określa jej temat oraz cele i wskazuje uczniowi, jakie elementy powinien on „wyciągnąć” z każdych korepetycji. Równie jasno określa zasady przygotowywania i oddawania pracy domowej oraz inne elementy planu lekcji.

15. Nie dopasowujesz tempa nauki do możliwości ucznia

Każdy uczeń jest inny. To, że dla jednego jakieś zagadnienie jest łatwe, nie oznacza, że będzie takie dla wszystkich. Nie biegnij więc z materiałem i uważnie obserwuj, jak i z czym radzi sobie Twój uczeń. Nie pracuj ani za szybko, ani za wolno (!).

Unikając powyższych błędów – staniesz się lepszym korepetytorem, a Twoja wartość w branży wzrośnie. Powodzenia!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Popularne błędy w języku polskim

Spis 60 najczęściej popełnianych błędów w języku polskim. Sprawdź, czy znasz poprawną pisownię tych wyrażeń.

Babcia - najlepszy korepetytor

Czy babcia może być dobrym korepetytorem dla naszego dziecka? Zdecydowanie. Przewagą babci nad każdym innym nauczycielem jest czas, jaki może poświęcić wnukom. Do tego dochodzi znajomość ich charakteru, predyspozycji, mocnych i słabych stron. Czegoś, o czym każdy inny korepetytor nie ma prawa wiedzieć, dopóki dziecka nie pozna i nie przepracuje z nim określonej ilości godzin.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024