10 porad, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty

Zawsze powtarza się, że najważniejszym egzaminem jest matura. Egzamin ósmoklasisty to natomiast pierwszy poważny sprawdzian w życiu młodego człowieka. Chociaż nie można tego egzaminu oblać, to jednak ilość zdobytych punktów decyduje, czy uczeń może ubiegać się o miejsce w wybranej szkole średniej.

Jak się do niego skutecznie przygotować, aby osiągnąć dobry wynik? Oto 10 wskazówek na skuteczną powtórkę materiału, która pozwoli na osiągnięcie dobrego wyniku na egzaminie ósmoklasisty. Pamiętaj jednak, że każdy ma swój sposób nauki, a poniższe wskazówki to jedynie podpowiedź, jak można skutecznie powtórzyć materiał.

1. Testy z lat poprzednich

Nie jest żadną tajemnicą, że testy ósmoklasisty, podobnie jak testy maturalne, są sprawdzane według klucza. Co to oznacza? Odpowiadając na zadane pytania, czy rozwiązując zadanie matematyczne, Twoja odpowiedź musi zawierać elementy, które wskazuje klucz rozwiązań. Doskonałym sposobem oswojenia się ze sposobem konstrukcji takich testów, metodą zaznaczania odpowiedzi na kartach, jest rozwiązanie testu z lat poprzednich. To także dobry sposób na sprawdzenie, które części materiału już masz opanowane, a które wymagają powtórki czy douczenia się. Pamiętaj tylko, że siadając do rozwiązania testu, nie oszukujesz. Nie zaglądaj do podręcznika czy Internetu, nie pytaj o odpowiedź rodziców. Dzięki temu będziesz mieć rzetelną informację o tym, jak wiele pracy jeszcze przed Tobą, a ile już wiesz. Staraj się również rozwiązywać test bez przerw, w zadanym czasie. Zupełnie, jakbyś pisał test ósmoklasisty.

2. Przygotuj plan działania

Jeżeli już wiesz, które obszary wymagają od Ciebie lepszego opracowania materiału, czas zacząć działać. W przygotowaniach idealnie sprawdzi się rozpisanie szczegółowego planu działania. Aby mieć lepszą motywację do zajęć, poza wypisaniem zagadnień koniecznych do powtórki lub nauczenia się, zaplanuj godziny nauki. Systematyczna nauka w krótszych interwałach czasowych przynosi lepsze efekty niż wielogodzinne ślęczenie nad książkami. Postaraj się wygospodarować codziennie przynajmniej jedną godzinę, podczas której skupisz się tylko i wyłącznie na nauce materiału do egzaminu.

3. Pracuj działami

Zrobiłeś próbny egzamin, nie poszedł najgorzej, ale wiesz, że mógłby pójść lepiej. Nie potrafisz jednak namierzyć dokładnie tematów, które sprawiły Ci problem. Spróbuj zacząć powtarzać materiał działami, od najprostszych rzeczy z klas młodszych, aż do obecnego materiału. Jeżeli to matematyka, otwórz książkę czy swój stary zeszyt i zrób kilka przykładów z danego działu. Poszły bez problemu? To przejdź dalej. Metodyczne rozwiązywania zadań z coraz to bardziej skomplikowanych działów matematyki pozwoli Ci ustalić, w którym dokładnie momencie pojawia się problem. Po prostu na „ugrzęźniesz” na którymś poleceniu. Ale to nie jest nic złego. Właśnie znalazłeś swoją lukę, którą można szybko naprawić.

4. Podręczniki i ćwiczenia

Na egzaminie ósmoklasisty nie będzie żadnego dodatkowego materiału, który wykraczałby poza ten, który przerabiany był w szkole. Podręczniki szkolne to doskonałe źródło wiedzy, pod warunkiem, że dany temat został w nich przystępnie omówiony. Jeżeli masz wrażenie, że czytasz i nie wiesz, o co chodzi, spróbuj poszukać tych samych tematów w starszych wydaniach podręcznika, lub w innej książce związanej z tym tematem. Wykorzystaj zadania umieszczone w podręczniku z matematyki, aby sprawdzić, czy nadal dobrze pamiętasz poszczególne zagadnienia.

5. Internet

Jeżeli nadal cierpisz na niedosyt wiedzy, lub któryś z działów jest niezrozumiały, spróbuj poszukać tych informacji w sieci. Pamiętaj jednak, aby korzystać z rzetelnych i sprawdzonych stron. Wszelkie fora czy strony z gotowymi odpowiedziami od innych osób, które nie zostały zweryfikowane, nie są najlepszym źródłem wiedzy. Nigdy nie masz pewności, że to o czym czytasz, jest poprawne. W Internecie znajdziesz natomiast mnóstwo wiarygodnych stron, kanałów edukacyjnych na YouTube, które pomogą w zrozumieniu najtrudniejszych zagadnień. Sieć to również dobre źródło do poszerzenia informacji, które najbardziej Cię zainteresowały. Rób to jednak rozsądnie i z głową.

6. Rób krótkie notatki

Notatki, zapiski, to idealny sposób na utrwalanie wiedzy. Krótkie informacje, które sporządzisz podczas nauki danego przedmiotu, pozwolą Ci potem na szybką powtórkę. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że dany temat jest bardzo prosty i z łatwością go zapamiętasz, zrób krótką notkę. Mogą to być najważniejsze hasła, cytat z lektury, spis postaci, myśl przewodnia, czy regułka matematyczna. Umysł ludzki jest bardzo pojemny, szczególnie gdy jest regularnie ćwiczony. Ale bywa też kapryśny, a myśl ulotna. Mini notatka pozwoli Ci łatwiej przypomnieć sobie, o czym był dany temat. Jeżeli nie chcesz notować w oddzielnym zeszycie, czy na kartce, rób to na małych karteczkach samoprzylepnych i przyklejaj je w książce, w miejscu omawianego tematu.

7. Mapy myśli

Mapy myśli to nic innego, jak hasłowo zapisane najważniejsze informacje wraz z systemem ich powiązań. Bardzo przydają się przy nauce większych partii materiału, jak również do powtórek. Nie ma jednego złotego klucza, według którego należy taką mapę myśli przygotować. To są Twoje zapiski, mają być przydatne i zrozumiałe tylko dla Ciebie. Jeżeli któraś regułka nie chce wejść do głowy, metoda rozwiązywania danego rodzaju zadań jest nie do zapamiętania, zapisz to. Lubisz kolory? Używaj ich dowolnie. Możesz rysować, robić strzałki. Czasami zamieszczanie nielogicznie powiązanych rysunków obok jakichś zapisków pozwala na ich lepsze zapamiętanie. Rysuj, maluj, baw się kolorami. Każdy z tych sposobów notowania jest dobry, musisz tylko znaleźć swoją metodę.

Więcej o mapie myśli znajdziesz w naszym artykule Mapa myśli - co to jest i jak ją przygotować? 

8. Spisz wzory, nazwiska pisarzy

Im więcej notatek dokoła, tym lepiej. Chociaż lepiej nie przesadzać z ich ilością, żeby nie popaść w chaos. Poza wskazanymi powyżej sposobami robienia notatek dobrym sposobem jest przygotowanie sobie spisów informacji. Napisz najważniejsze wzory matematyczne, czy sposoby zamiany jednostek, albo nazwiska kluczowych pisarzy i tytuły ich książek, i powieś w widocznym miejscu. Jeżeli często pracujesz przy biurku, niech to będzie tablica korkowa zawieszona nad nim (do gołej ściany lepiej nic nie przyklejać, żeby nie zeszła potem farba ;) ). Notatki mogą wisieć również przy łóżku, na dowolnej szafce, na drzwiach. Chodzi o to, żebyś poruszając się po pokoju, jak najczęściej je widział. Nawet jeżeli nie stajesz i ich nie czytasz, to mózg mimowolnie będzie rejestrował zamieszczone tam informacje.

9. Od ogółu do szczegółu

W swoich przygotowaniach staraj się zaczynać od rzeczy prostych, a następnie w danym dziale przechodź do coraz bardziej skomplikowanych zagadnień. Rzucenie się od razu na zadania „z gwiazdką” może wywołać frustrację, gdy okaże się, że nie jesteś w stanie ich rozwiązać. Dawkuj stopień trudności. Nic tak nie demotywuje, niż napotkanie na trudności. Nie poddawaj się, tylko postaraj się znaleźć odpowiedź na swój problem.

10. Korzystaj z pomocy innych

Kiedy już wiesz, z którymi działami matematyki, polskiego czy języka obcego, sobie nie radzisz, zacznij działać. Może okazać się, że same podręczniki, kanały edukacyjne w sieci, dodatkowe materiały, nie wystarczą. Nie bój się prosić innych o pomoc. To, że czegoś nie wiesz, nie rozumiesz, to nie znaczy, że jesteś gorszy. Nikt nie jest wszechwiedzący. Jeżeli masz starsze rodzeństwo, spróbuj ich poprosić o pomoc. Rodzice, chociaż czasem pewnie masz ich dość, też są świetnymi pomocnikami. Wujek, ciocia, babcia, dziadek, koledzy – proszenie o pomoc jest w porządku!

Jeżeli jednak okaże się, że zaległości jest zbyt dużo, lub z danego materiału nikt Ci nie pomoże, zawsze możesz skorzystać z usług korepetytora. Podpytaj znajomych, czy ktoś już korzysta z takiej pomocy i może Ci kogoś polecić. Poszukaj korepetytora w sieci – skorzystaj z największego serwisu z ogłoszeniami korepetytorów w Polsce, czyli e-korepetycje.net. Wpisz przedmiot, dodaj miasto lub opcję nauczania online, wyznacz przedział cenowy, jeżeli chcesz. Zapoznaj się z ofertami i napisz lub zadzwoń do tych, których oferta Cię zainteresuje. Wielu korepetytorów oferuje przygotowania do egzaminów ósmoklasisty, maturalnych. Mają już w tym doświadczenie i wiedzą, jak szybko i skutecznie zidentyfikować i naprawić braki w wiedzy.


A teraz wracaj do nauki :) Trzymamy kciuki na egzaminie!

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Terminy egzaminów FCE 2020 w Polsce

FCE czyli First Certificate in English – to jeden z najpopularniejszych angielskich egzaminów językowych wśród Polaków. Certyfikaty wydawane są przez University of Cambridge Local Examinations Syndicate na podstawie testu złożonego z pięciu części. Znamy już terminy na rok 2020. W artykule znajdziesz wszystkie terminy w Polsce, gdzie odbywa się ten egzamin.

Edukacja zdrowotna – co musisz wiedzieć o nowym przedmiocie?

Wkrótce pojawi się nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Jego celem jest kompleksowe podejście do zdrowia uczniów, obejmujące nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, społeczne i emocjonalne. Jakie są założenia nowego przedmiotu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024