W zeszłym roku szkolnym, z powodu pandemii, egzaminy dla klas ósmych i egzaminy maturalne przesunięto na czerwiec. Odwołano ustne egzaminy maturalne. Co czeka uczniów w roku szkolnym 2020/2021?
We wrześniu przedstawilismy harmonogram egzaminów maturalnych 2021 przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zgodnie z pierwotnym założeniem mają odbyć się zarówno egzaminy pisemne jak i ustne.
W związku z ubiegłorocznymi strajkami nauczycieli, a także koniecznością przejścia na edukację zdalną, przygotowana zostanie nowa podstawa programowa dla uczniów klas 8 oraz maturzystów. "Zmiany będą incydentialne, tylko w tym roku szkolnym" - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Planowo materiał obowiązujący na obu egzaminach zostanie okrojony o ok. 30%. Tym samym zostanie przygotowany skorygowany informator egzaminacyjny oraz będą przygotowane nowe arkusze egzaminacyjne. Wszystkie propozycje stanowią na ten moment plan i będą konsultowane zarówno ze specjalistami, jak również poddane zostaną konsultacjom społecznym. Zgodnie z zapowiedziami, około połowy grudnia 2020 roku ma być przygotowane i podpisane rozporządzenie wraz z załącznikami, które w jasny sposób będzie przedstawiało pełny zakres materiału wymaganego od uczniów na egzaminie ósmoklasisty oraz na egzaminie maturalnym.
Przykładowe proponowane zmiany podczas egzaminów
Egzamin maturalny
Przykładowe zmiany na egzaminie pisemnym na poziomie podstawowym:
matematyka
- mniej zadań
- czas egzaminu pozostanie bez zmian - 170 minut
Przykładowe zmiany na egzaminie pisemnym na poziomie rozszerzonym:
- rezygnacja z obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunek zdania egzaminu maturalnego
- uczeń może przystąpić do egzaminów na poziomie rozszerzonym dobrowolnie z dowolnych przedmiotów (jeżeli uczelnia na którą będzie uczeń aplikował wymaga zdania takiego poziomu)
Na ten moment utrzymane zostają egzaminy ustne. Sposób i możliwość ich przeprowadzenia będzie dostosowany do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Egzaminy ósmoklasisty
Przykładowe zmiany na egzaminie z:
języka polskiego
- mniej szkolnych lektur obowiązkowych
- dwie formy wypowiedzi pisemnej do wyboru - rozprawka lub opowiadanie, przy czym nie zostanie wskazana konkretna lektura, uczeń sam wybierze lekturę z kanonu lektur obowiązkowych
- mniej zadań w arkuszu egzaminacyjnym
- czas egzaminu pozostanie bez zmian - 120 minut
matematyki
- mniej treści do opanowania
- mniej zadań w arkuszu egzaminacyjnym, w tym mniej zadań otwartych
- czas egzaminu pozostanie bez zmian - 100 minut
języka obcego
- mniejsza liczba zadań
- zmniejszony stopień trudności tekstów
- ograiczenie struktur gramatycznych koniecznych do opanowania
przedmiotu dodatkowego
- wprowadzenie dodatkowego przedmiotu zaplanowane jest na rok 2022. Dopuszcza się jednak możliwość, że w związku z obecną sytuacją - nauczaniem zdalnym - egzamin z przedmiotu dodatkowego będzie wprowadzony dopiero w roku 2023.