[Aktualizacja] 2.04.2025
Poniższa informacja o nowym przedmiocie w szkołach podstawowych była jedynie małym psikusem z okazji 1 kwietnia. Potraktujcie ją z przymrużeniem oka. Chociaż sami przyznacie, że mógłby to być ciekawy przedmiot ;)
O potrzebie wprowadzenia zmian w edukacji toczone są spory od wielu lat. Prawie co roku pojawiają się w podstawie programowej kolejne modyfikacje.
To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, stało się faktem! Na ostatniej konferencji prasowej Ministerstwo Edukacji ogłosiło wprowadzenie do szkół podstawowych zupełnie nowego przedmiotu: „Praktyczne zarządzanie finansami” od roku szkolnego 2026/2027.
Szczegółowy program oraz niezbędne materiały edukacyjne są opracowywane przez zespół psychologów biznesu, ekspertów do spraw finansów i zarządzania ryzykiem inwestycyjnym oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości.
Co znajdzie się w programie nauczania?
Psychologia promocji — analiza promocji w Żabce i Biedronce — uczniowie będą wychodzić na zajęcia terenowe, aby sprawdzać, czy rzeczywiście „3 w cenie 2” się opłaca oraz jak rozpoznać prawdziwe promocje i cenowe okazje.
Portfele inwestycyjne – praktyczne szacowanie, na jak długo starczy 50 zł i dlaczego po dwóch wizytach w fast foodzie portfel magicznie pustoszeje.
Rynek pożyczek – analiza ryzyka pożyczania pieniędzy kolegom – uczniowie nauczą się podstaw bankowości, procentów i ryzyka inwestycyjnego na przykładzie „znikających” długów.
Rynek walutowy — przeliczanie złotówek na Robuxy, V-dolce i skiny w CS:GO — w końcu coś, co przyda się w codziennym życiu!
Optymalizacja koszyka zakupów – jak sprawić, żeby zamiast jednego batonika i soczku kupić cały zestaw i jeszcze zostało na lizaka?
Inwestycje długo i krótkoterminowe — wyliczanie, ile trzeba obejrzeć reklam na YouTube, żeby uzbierać na subskrypcję premium — umiejętność niezwykle cenna w erze cyfrowej.
Co na to uczniowie? Zapytaliśmy ich.
„Super, w końcu nauczą nas czegoś przydatnego! Od teraz będę wiedział, czy opłaca się korzystać z promocji w sklepie”. – mówi Kamil, uczeń 7 klasy podstawówki w Legnicy.
„Teraz przynajmniej nauczę się, jak wydać kasę w najlepszy sposób!” – cieszy się Zosia z 8 klasy
A Wy co sądzicie o tej zmianie?