[Prima aprilis] Nowy przedmiot w szkołach podstawowych

[Aktualizacja] 2.04.2025
Poniższa informacja o nowym przedmiocie w szkołach podstawowych była jedynie małym psikusem z okazji 1 kwietnia. Potraktujcie ją z przymrużeniem oka. Chociaż sami przyznacie, że mógłby to być ciekawy przedmiot ;)

O potrzebie wprowadzenia zmian w edukacji toczone są spory od wielu lat. Prawie co roku pojawiają się w podstawie programowej kolejne modyfikacje.
To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, stało się faktem! Na ostatniej konferencji prasowej Ministerstwo Edukacji ogłosiło wprowadzenie do szkół podstawowych zupełnie nowego przedmiotu: „Praktyczne zarządzanie finansami” od roku szkolnego 2026/2027.

Szczegółowy program oraz niezbędne materiały edukacyjne są opracowywane przez zespół psychologów biznesu, ekspertów do spraw finansów i zarządzania ryzykiem inwestycyjnym oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości.

Co znajdzie się w programie nauczania?

Psychologia promocji — analiza promocji w Żabce i Biedronce — uczniowie będą wychodzić na zajęcia terenowe, aby sprawdzać, czy rzeczywiście „3 w cenie 2” się opłaca oraz jak rozpoznać prawdziwe promocje i cenowe okazje.
Portfele inwestycyjne – praktyczne szacowanie, na jak długo starczy 50 zł i dlaczego po dwóch wizytach w fast foodzie portfel magicznie pustoszeje.
Rynek pożyczek – analiza ryzyka pożyczania pieniędzy kolegom – uczniowie nauczą się podstaw bankowości, procentów i ryzyka inwestycyjnego na przykładzie „znikających” długów.
Rynek walutowy — przeliczanie złotówek na Robuxy, V-dolce i skiny w CS:GO — w końcu coś, co przyda się w codziennym życiu!
Optymalizacja koszyka zakupów – jak sprawić, żeby zamiast jednego batonika i soczku kupić cały zestaw i jeszcze zostało na lizaka?
Inwestycje długo i krótkoterminowe — wyliczanie, ile trzeba obejrzeć reklam na YouTube, żeby uzbierać na subskrypcję premium — umiejętność niezwykle cenna w erze cyfrowej.

Co na to uczniowie? Zapytaliśmy ich.

„Super, w końcu nauczą nas czegoś przydatnego! Od teraz będę wiedział, czy opłaca się korzystać z promocji w sklepie”. – mówi Kamil, uczeń 7 klasy podstawówki w Legnicy.
„Teraz przynajmniej nauczę się, jak wydać kasę w najlepszy sposób!” – cieszy się Zosia z 8 klasy

A Wy co sądzicie o tej zmianie?

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Coraz czy co raz - jak piszemy?

Wielokrotnie stajemy przed decyzją, czy zapisać dane wyrazy łącznie, czy osobno. Czasami im prostszy zwrot, tym większy stanowi problem. Jak jest z wyrazem "coraz"?

Udzielanie korepetycji przez nauczyciela zatrudnionego w szkole

Czy nauczyciel zatrudniony na etacie w szkole może prowadzić dodatkowe zajęcia w formie korepetycji? W artykule poruszano kluczowe kwestie, takie jak obowiązek informowania dyrektora o takiej działalności oraz zasady dotyczące rozliczania podatków i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024