Co działo się ostatnio w edukacji? Oto przegląd najważniejszych informacji i wydarzeń z marca 2025 roku.
Szykują się zmiany w Karcie Nauczyciela
Doprecyzowanie zasad wynagradzania za godziny ponadwymiarowe, podwyższenie wysokości odpraw w związku z przejściem na emeryturę, rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego — to tylko kilka ze zmian w Karcie Nauczyciela zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt ustawy został skierowany do szerokich konsultacji.
Projekt ustawy dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Edukacja obywatelska i zdrowotna — znamy podstawę programową
Oba nowe przedmioty wejdą do szkół od 1 września 2025 roku. Edukacja zdrowotna zastępująca wychowanie do życia w rodzinie pozostanie przedmiotem nieobowiązkowym. Oznacza to, że rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli zrezygnować z udziału w zajęciach, składając pisemny wniosek do dyrekcji szkoły. W dokumentach określono cele i zakres tematyczny przedmiotów, siatkę godzinową dla poszczególnych klas i szkół, a także kto może ich uczyć. Nauczyciele, którzy będą chcieli prowadzić zajęcia z edukacji zdrowotnej, będą mogli ukończyć darmowe studia podyplomowe na wybranych uczelniach.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MEN.
5 proc. podwyżki dla nauczycieli już pewne
Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 5 proc. Podwyżka ta wpłynie również na inne składniki ich pensji, zależne od podstawowej stawki.
Szczegóły i rozporządzenia można znaleźć na stronie MEN.
Ruszyły prace nad nową podstawą programową dla przedszkoli i szkół podstawowych
Przygotowania do reformy edukacji konsekwentnie postępują. Po stworzeniu profilu absolwenta nadszedł czas na opracowanie nowych podstaw programowych, które zrealizują założenia zawarte w pierwszym dokumencie. Zmianie ulegnie nie tylko treść programów nauczania, ale sam ich zapis. Pracę nad pierwszym zarysem nowych podstaw rozpoczęły tzw. stoliki eksperckie, czyli grona złożone z 8-10 praktyków i autorytetów naukowych każdego przedmiotu. Łącznie ponad 200 osób. Efekty poznamy w okolicach wakacji.
WorldSkills Poland 2025 - startuje etap eliminacji regionalnych
W 2025 roku odbędzie się 20 regionalnych konkursów umiejętności zawodowych, a ich zwycięzcy spotkają się w ogólnopolskim finale SkillsPoland w listopadzie. Laureaci mają szansę reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach EuroSkills i WorldSkills. To doskonała okazja dla uczniów szkół branżowych, by rozwijać swoje talenty, zdobywać doświadczenie i zyskać uznanie w swojej branży.
Harmonogram etapów konkursu dla poszczególnych konkurencji znajduje się na stronie konkursu.