Wiceministra Katarzyna Lubnauer wzięła udział w posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Dzieci i Młodzieży, gdzie zaprezentowała założenia nowego przedmiotu, jakim będzie edukacja zdrowotna. Program ma na celu kompleksowe podejście do kwestii zdrowia, obejmujące zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne człowieka.
Zakres tematyczny przedmiotu
Edukacja zdrowotna, która ma być wprowadzona od klasy 4 szkoły podstawowej do szkół ponadpodstawowych, ma obejmować szeroki zakres tematów. Wśród kluczowych obszarów mają znaleźć się:
- Wartości i postawy uczniów
- Zdrowie fizyczne i aktywność fizyczna
- Odpowiednie odżywianie
- Zdrowie psychiczne
- Zdrowie społeczne, dojrzewanie oraz zdrowie seksualne
- Zdrowie środowiskowe,
- Internet i profilaktyka uzależnień
- System ochrony zdrowia
Cel wprowadzenia przedmiotu
Celem edukacji zdrowotnej ma być zwiększenie świadomości zdrowotnej uczniów oraz rozwijanie umiejętności dbania o zdrowie na różnych etapach życia. Jak zaznaczyła wiceministra, wprowadzenie przedmiotu jest odpowiedzią na rosnące problemy zdrowotne, takie jak uzależnienia, zdrowie psychiczne, otyłość wśród dzieci i młodzieży.
Podejmowanie działań wspierających zdrowie we wszystkich jego wymiarach oraz zrozumienie procesów zachodzących w ludzkim ciele – to cele, które mają przyświecać temu przedmiotowi.
– powiedziała wiceministra.
Edukacja zdrowotna stanie się obowiązkowym przedmiotem w polskich szkołach od września 2025 roku.