Opis ogłoszenia
Zapraszam na lekcje gry na wiolonczeli!
Jestem absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Doświadczenie muzyczne, którym chętnie się dzielę, opiera się na solidnych podstawach, ciągłej nauce oraz bardzo aktywnym życiu muzycznym. Muzyka jest dla mnie codziennością i pracą ale przede wszystkim sposobem i stylem życia.
Przez cały okres edukacji, aż do teraz, stale doskonalę swoje umiejętności poprzez udział w warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, którzy cieszą się uznaniem w Europie i na świecie. Ponadto utrzymuję stały kontakt z wyróżniającymi się wiolonczelistami różnych pokoleń, jak na przykład ceniona wiolonczelistka Barbara Marcinkowska. To właśnie ona opracowała i stworzyła podręczniki do nauki gry na wiolonczeli, które od lat stanowią podstawę kształcenia we Francji. Jej kontakt i wieloletnia przyjaźń z legendą światowej wiolonczelistyki André Navarrą z pewnością były kamieniem milowym tego sukcesu.
Dzięki tym doświadczeniom nabrałem szerokiej wiedzy i umiejętności, które chętnie przekazuję moim uczniom, a także Tobie lub Twojemu zdolnemu dziecku.
Gra na wiolonczeli, podobnie jak w przypadku innych instrumentów, jest trudna, wymagająca i wielopoziomowa. Wydobywanie dźwięku prawą ręką, za pomocą smyczka wymaga precyzyjnego chwytu, odpowiedniego nacisku, szybkości, umiejscowienia na strunie, a także dostosowania ilości włosia i kąta smyczka. Lewa ręka musi wiedzieć, jak ustawić się względem szyjki, gdzie nacisnąć dźwięk na bezprogowym gryfie (intonacja), jak wykorzystać wibrację i jak zmieniać pozycje. Obie ręce muszą działać jednocześnie, reagując na naszą kreatywność. Aby gra była czytelna, logiczna i piękna, musimy włożyć dużo pracy, planując ją od samego początku i konsekwentnie dążąc do celu.
Niestety, współczesne szkolnictwo często nie radzi sobie z tym wyzwaniem. Wydaje się, że główną wartością jest wykonanie narzuconego programu i zaprezentowanie go na egzaminie w wyznaczonych terminach na końcu semestru. Ten systemowy błąd prowadzi do zaniedbań, braku motywacji i radości z gry. Egzaminy stają się źródłem stresu, a ocenianie od samego początku wprowadza niezdrową rywalizację.
Jakie mamy wyjścia? Moim zdaniem istnieją trzy drogi.
Pierwsza droga, najbardziej popularna, polega na podporządkowaniu się systemowi państwowego szkolnictwa i na nadziei, że trafimy na mądrego nauczyciela, który umiejętnie przeprowadzi nas przez proces nauki, dostosowując się do narzuconych ram. Niestety, taka sytuacja jest rzadkością. W praktyce wykonujemy utwory, etiudy i gamy, których nie rozumiemy. Spędzamy większość czasu na odszyfrowywaniu nut. Gdy w końcu odnajdujemy zapis dźwięków, pomijamy aspekty takie jak dynamika, artykulacja, intonacja i rytm. Na egzaminie otrzymujemy przeciętną ocenę, a po kilku latach zmagania z muzyką rezygnujemy z niej z uczuciem wielkiej ulgi.
Coraz popularniejszą opcją jest poproszenie o pomoc zewnętrznej osoby. Decydujemy się na korepetycje i ćwiczymy pod okiem doświadczonego muzyka, który koryguje nasze błędy. Ta forma nauki może przyspieszyć proces i ułatwić rozwiązywanie problemów, które wcześniej wydawały się niezrozumiałe. Jednak korepetytor nie będzie mieć wpływu na ogólny plan nauki czy repertuar. Jego zadaniem będzie jedynie poprawianie błędów w obrębie narzuconej linii nauczania. To leczenie, a nie zapobieganie.
Istnieje jednak trzecie wyjście. Zgadzam się z opinią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nasz mózg tworzy połączenia neuronowe w odpowiedzi na otrzymywane bodźce. Im więcej podobnych bodźców, tym silniejsze są te połączenia. Znamy to jako nawyk. Skupiając się na wąskim aspekcie gry, pomijamy inne elementy, tworząc niechciane nawyki, które później trudno jest zmienić. Niepotrzebna strata czasu! To smutna przypadłość systemu edukacji, polegająca na ciągłym naprawianiu nawyków, które zdominowały naszą grę. Wielu muzyków nawet po studiach nie potrafi sobie z nimi poradzić. Obserwuję to na codzień.
Dlatego warto rozważyć mądrą naukę od samego początku, pozbawioną stresujących egzaminów i narzuconych ram czasowych. Taka droga prowadzi do zbudowania solidnego fundamentu złożonego z dobrych nawyków. To droga wolna od frustracji, nadmiernego stresu i niezdrowej rywalizacji. Wierzę, że w znacznie krótszym czasie można osiągnąć wysoki poziom gry, wybijając się ponad przeciętność systemu.
Serdecznie zapraszam na konsultacje i rozważenie drogi korepetycji lub nauki „od zera”. Oferuję również pomoc w zakresie kształcenia słuchu, harmonii i gry na pianinie.
Chętnie udzielę dodatkowych informacji telefonicznie lub rozwieję wątpliwości przy kawie, na którą już teraz zapraszam :)
Dostępność
Zakres lekcji
Miejsce lekcji
Napisz do użytkownika
Ostatnie opinie
wystawiono opinii: 1
Świetny nauczyciel. Szybkie i dobre rozeznanie ucznia i jego potrzeb. Pomoc w realizacji programu szkolnego, bardzo dobre przygotowanie do egzaminu ale również pokazanie dziecku przyjemniejszych stron gry na wiolonczeli nie tylko tych szkolnych (obowiązkowych) to mocna strona p. Dominika. Umiejętność prowadzenia rozmowy i doskonały kontakt z dzieckiem spowodował że syn jest bardziej pewny swoich umiejętności. Dba o dobry aparat gry i udoskonala technikę. Kultura, dobry kontakt z rodzicem i dyspozycyjność to dodatkowy atut p. Dominika. Polecam tego nauczyciela.